Kombuçay'ın Hikayesi !

  Nedir Bu Kombuçayı ?

Bugünlerde doğaya yakın olan iyileştirme önlemlerine geri dönüşü yaşıyoruz; doğal kaynaklı ilaçlara ve gıdalara da dönüyoruz, endüstriyel olarak paketlenmiş ürünlerden uzak durmaya doğalı aramaya çalışıyoruz. Bu, belki de Kombuçay (Kombucha) denilen sağlıklı içeceğin müthiş çekiciliğinin ve büyüsünün nedenlerinden birisidir.

Maya ve bakterilerden oluşan kültürler, antik zamanlardan beri, dünyanın her yerinde, sağlığı iyileştiren mayalanmış içecekler ve gıda maddeleri elde etmek amacıyla, insanlar tarafından sağlıkları için kullanılmış ve uygulanmıştır.

Bu bakteri ve mayalardan oluşan ortak yaşam kültürünün bir antik saf akrabası, Kombucha denilen çay mantarıdır.

Bu çayın kökeninin, M.Ö 221 yılı Çin’e dayandığı varsayılmaktadır. Ona Ölümsüzlük iksiri adı verilmiştir. M.S. 414 yılında Koreli Dr. Kombu, Japon İmparatoru Inkyo’yu tedavi etmek için bu ilacı Japonya’ya getirmiştir. Daha sonra bu mantar çayının kullanımı Rusya, Hindistan ve Avrupa’ya yayılmıştır. Ayrıca, Kanadalı Kızılderililerin geleneksel bir ilaç olarak kullanılmış oldukları bilinmektedir.

Kombuçay (Kombucha) kültürü ve özel olarak tatlandırılmış çay ile uzun süre bekletilerek enfes tada ve lezzete kavuşur. Fakat  Kombuçay sadece lezzetli bir içecek değildir. Kombucha kültürünün oluşturduğu inanılmaz faydalı bileşikleri de vücudumuza kazandırır.  Dünyada kombuçay ile ilgili yüzlerce bilimsel araştırma yapılmış olup sağlık yönüyle ön plana çıkıştır.

Gerçek canlılık ve gerçek sağlık için her gün bir bardak Kombçayı (Kombucha) için...

Mucizevi Kombucha %100 doğal olup uygun ve hijyenik koşullarda haftalarca mayalanmaya bırakılmak suretiyle hazırlanan, tamamen katkısız ve yan etkisi olmayan, tarihte ölümsüzlük iksiri diye belirtilen bir içecektir.

Kombuçayı çayı; kombucha kültürü, yeşil çay ve doğal sudan elde edilmekte ve içinde enzimler, yardımcı bakteriler, bakteri asitleri, notralize ve detoksife (zehirden temizleme işlemi) yapan asitler ve anahtar vitaminler bulunmaktadırlar.

Kullanımı

 

Kombuçayı'nı günün her saati içebilirsiniz. Fonksiyonel özeliklerini vücudunuzda daha yoğun

fark etmeniz için sizlere tavsiyemiz yemeklerden 30 dk önce içmeniz ve düzenli olarak tüketmeniz.

 

Arge çalışmalarımızı, tat denemeleri için ücretsiz gönderim yapıyoruz.

Lütfen kampanyalarımızdan haberdar olmak ve yapmış olduğumuz arge çalışmalarını sizlere daha çok ulaştırabilmemiz için sitemize ücretsiz üye olun.

UYARI : Kombuçayı (Kombucha) satın alırken lütfen lisanslı ürünleri tercih ediniz merdivenaltı üretimlerde sizlere ve sevdiklerinize zarar verebilir.

Etkileri

 

İlk günlerde bağırsak düzeninde bir değişme hissedilir, daha fazla tuvalet ihtiyacı duyulur. Bu etki, birkaç gün geçtikten sonra, kendiliğinden kaybolur. Vücut, zehirli atıklardan temizleme sürecinden geçerken ve bağlayıcı dokularla hücre duvarları yenilenirken, gözle bariz gözlenebilir değişiklikler gösterecektir.

Detox

Günümüzde sanayinin ve sanayi kirliliğinin hayatımıza girmesi ile vücudumuza giren toksik maddelerde artmıştır. Soluduğumuz havadan, içtiğimiz suya, aldığımız gıdadan, kullandığımız kozmetik ürünlerine kadar her gün vücudumuza toksik madde birikimi olmaktadır. Bu maddeler her gün azar azarda olsa kişinin metabolizma hızına göre değişmekle birlikte atılmaktadır. Fakat alınan toksin madde atılandan fazla olması durumunda vücudumuzda birikerek kanser gibi çözümü zor problemlere neden olmaktadır. Bu nedenledir ki bu toksinleri vücudumuzdan uzaklaştırmak gerekmektedir.

Kombucha (Kombuçay) pek çok özelliği içeceğin asidik kompozisyonu ile ilişkilidir.

Detox özelliği ( Toksin maddelerden arınma) ise Glukoronik Asit toksin molekülleri tutması ve bu moleküllerin idrar yoluyla atılması sayesindedir.

''C. Dufresne, E. Farnworth  Tea, Kombucha, and health: a review makalesinden alıntıdır.''

Kombuçay / Makaleler

  • Instagram

Sepetlipınar Mahallesi Arpalık Caddesi Basiskele Sanayi sitesi 2. Blok No:1 Basiskele/Kocaeli

Whatsapp 

0543 8158701

2014 ©Elixirkombucay Tüm hakları saklıdır.